 |
2009-12-25 : Njurstenen
Den vita Pärlan har hastigt och lustigt genomgått en förändring från charmig värmlandspôjk till något inte lika lustigt.
Njurstenen är han numera känd som. En ful liten skrumpen sak som är jävligt irriterande, inte skall finnas där och bara skall BORT! Skiten skall väck och placeras där skit hör hemma, på andra sidan Kungsbron och i det lag som tror att dom är det enda i staden.
Från att vara den tacksamme grabben som fick chansen i GAIS har Pär Ericsson nu utvecklats till en karaktärslös fotbollsprostituerad utan några som helst skrupler. Man vill inte byta till lokalkonkurrenten.
För det är detta som allt handlar om. Läs mer>>>
Pär Ericsson fick redan i somras ett nytt kontraktsförslag av GAIS. I samråd med sin agent Psycho-Fhager har Pär valt att avvakta med att skriva på. Under i stort sett hela hösten har blåvitt matat GAIS med skambud på Ericsson.
Detta undgick självfallet inte Ericsson som mer och mer såg sin chans att sälja sig.
När säljer man till IFK Göteborg?
Enligt GAIS gör man detta när budet är så pass bra att det rättfärdigar det man faktiskt genomför. Det var det nu. Och Gårdakvarnen håller med till fullo.
I samråd med tränare Alexander Axén tog GAIS styrelse beslutet att låta sälja Ericsson. För de pengar man får, kommer att få, och kan komma att få fanns det inget att tveka på.
Blåvitts sista bud inkommet några dagar innan jul med tillhörande paranteser kring övergången är det bästa bud GAIS mottagit genom historien. Lyckas Ericsson i blåvitt får GAIS pengar. Säljs Ericsson får GAIS mer pengar än blåvitt!
Och detta är alltså för en spelare som gjort endast 6 mål på en hel säsong som ensam anfallare med allsvenskans assistkonung släpande bakom sig.
Tränare Alexander Axén säger själv att han kan hitta en motsvarande spelare som gör lika många mål i den engelska tredjedivisionen.
Pär Ericsson har klara problem med sin teknik, spelförståelse och målproduktion. Hans potential är så klart stor och visst kan han lyckas i framtiden. Men långt ifrån alla liknande spelare hittar rätt i karriären. Skulle han göra det så har GAIS varit där och har ett finger med i spelet under lång tid framöver. Givetvis är det också mer pengar det handlar om än de 6 miljoner som det spekuleras om i media.
Elfsborg var även dom med i matchen men tackade till slut nej då man inte ansåg Ericsson vara en tillräckligt bra spelare. Synd för det hade varit aningen mer bekvämt att sälja dit och med ett intressant byte inräknat i potten. Det hade även varit mer bekvämt för GAIS styrelse som enligt ryktet hade kunnat tänka sig en billigare försäljning för att slippa sälja till Blåvitt.
Att behålla en spelare i föreningen som inte vill spela kvar fungerar aldrig. Visst hade GAIS kunnat låta Ericsson sitta av sitt kontrakt under de följande två åren men det är tveksamt om motivationen och utvecklingskurvan hos Pär hade gått i den riktning som många hade hoppats på.
GAIS har gjort rätt. Dom har cashat ut för en spelare som kom helt gratis till GAIS. Dom har dessutom varit skarpa i förhandlingarna och fått till en helt magisk klausul. En alldeles utomordentlig lösning på problemet har genomförts.
Det finns ytterligare en aspekt att ta hänsyn till. Miljonbelopp kan nu återbetalas till privata lån. Vi kan säkra tryggheten på arbetsplatsen GAISgården för spelare, ledare och kanslipersonal. Att få in en summa av den dignitet som det handlar om och då i dessa tider är en ren dröm för landets alla föreningar. Jämför en sån här försäljning med AIK som frenetiskt jobbar för att få sålt Ivan Obolo. Där har dom problem att få bud över 3 miljoner.
Vem skall göra målen nästa år?
Givetvis finns det redan mängder av tilltänka ersättare. Det fanns det redan innan Pär ens började fundera på sitt svek. GAIS ansåg inte heller att Pär var av yppersta klass och de spelare som GAIS nu tittar på är så pass bra att dom till och med skulle peta Ericsson.
Det ser MYCKET intressant ut inför framtiden.
Försäljningen av Ericsson gör att GAIS kan växa som förening. Vi kan äntligen anställa exempelvis en sportchef. Vi kan förlänga kontrakten med befintliga spelare som oerhört nyttiga Calum Angus och Eyo. Vi får dessutom extra ekonomiska muskler att förstärka laget ytterligare på den svaga vänsterkanten, kanske skapa konkurrens på målvaktssidan och ytterbacksplatserna. Vi har möjlighet att säga ja till 2-3 nya spelare som under provträning visar sig vara så pass bra att Axén vill behålla dessa. Förra året fick vi välja att behålla några få istället för att som nu ha möjlighet att behålla alla.
De presumtiva Wandersonkulorna då? Ja dessa pengar borde väl räcka till allt kan man tycka. Det räcker långt men inte alls så långt som vi kan komma genom ytterligare en stor försäljning. En del försvinner på vägen, några stoppas i andra hål och kvar blir inte mycket att leka med. Så är det.
GAIS är helt övertygade om att vi, trots försäljningen av Pär och en trolig försäljning av Wonderboy, kommer att komma högre upp i tabellen nästa år.
Med den information om framtiden vi tagit del av kan vi bara hålla med.
Det känns förbannat bra trots att vi skickar av en spelare till en konkurrent.
Pär Ericsson är inte en spelare för GAIS. Det som föreningen söker är personer med karaktär och klubbkänsla. Att ha en spelare i föreningen som inte vill spela i GAIS men framförallt VILL spela i IFK Göteborg kan aldrig fungera. En sån spelare vill vi i Gårdakvarnen inte heller se i den finaste av tröjor.
GAIS är inte oroliga.
Gårdakvarnen är inte oroliga.
Axén är inte orolig.
Utöver den infon ni nu fått av Gårdakvarnen kan vi också meddela att det i framtiden kommer mer nyheter av det lite mindre upprörande slaget.
Det är jäkligt hett kring GAIS just nu. Framtiden bli kul, vi lovar!
Ha förtroende för Gårdakvarnen, ha det för GAIS.
Som en sista sak vill vi säga att dialogen med GAIS aldrig har varit bättre. Vi har alltså bollat den här försäljningen med GAIS innan den genomfördes.
Likt alla upprörda GAISare där ute reagerade vi precis som ni till en början men med facit i hand är detta det absolut bästa för GAIS.
Vi bygger en starkare förening ihop!
Hör med GK innan ni bloggar av er alla känslor eller dränker dravel i inlägg.
Pär Ericsson, vi önskar dig all olycka och många skador framöver.
Ytterligare frågor ställs till nedan angivna mail.
Erik
Dela
|